TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında İlimizde ilk kez düzenlenecek olan TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğindeki temel amaç, bilim kültürünü geniş kitlelere yaymak, toplumda bilime olan ilgiyi arttırmak, özellikle çocukları ve gençleri tüm bilim alanlarında çalışma yapmaya özendirmektir.

Belirttiğimiz temel amaçlara ek olarak toplumda bilim iletişiminin sağlanması, olay ve kavramların anlaşılmasında bilimsel bakış açısının geliştirilmesi, yapılan uygulamalar sayesinde bireylerin bilim yapma sürecine katılma cesaretlerinin arttırılması, farklı bilimlerin etkileşimlerinin kavratılması, bilimsel süreçler konusunda farkındalık kazandırılması da amaçlarımız arasındadır.

Belirtilen bu amaçlar doğrultusunda yapacağımız Bilim Şenlikleri kapsamında, TÜBİTAK çağrısı çerçevesinde gözlem, atölye çalışmaları, sergi, sahne gösterileri, tematik bilim oyunları, sanatsal faaliyetlere yer verilecektir.

19-21 Ekim 2017 tarihleri arasında Şanlıurfa Turgut Özal Parkı’nda yapılacak olan şenlikte 57 atölye çalışması, ulusal STEM yarışması, astronomi çalışmaları, gösteriler, bilimsel şovlar yer alacaktır.

16.800 kişinin birebir eğitim alacağı şenlikten 100.000 öğrencinin faydalanacağı öngörülmektedir.